پن فلوت چیست؟

پن فلوت چیست؟

پن فلوت چیست؟

پن فلوت چیست؟ پن فلوت، زامپونیا یا سازدهنی سرخ‌پوستان نوعی فلوت و از سازهای محلی قوم اینکا در آمریکای جنوبی است. نام این ساز برگرفته از مجسمه ی خدای پن است که این ساز را در دست دارد، برگرفته شده است.

این نوع فلوت از چهار تا بیست و دو لوله ساخته شده است که به طور کلی طول های متفاوتی دارند. این ساز از تعدادی لوله که از بزگترین به کوچک‌ترین کنار هم قرار گرفته تشکیل شده است. یک طرف این لوله ها مسدود است. پان فلوت را می توان برای تولید صداهای ملودیک به سادگی با دمیدن به صورت افقی از طریق انتهای باز به سمت لبه های داخلی تیز لوله ها نواخت.

هر لوله را می توان به عنوان کلید اصلی مورد استفاده قرار داد. با افزایش تنش لب ها و فشار تنفس،نت های موزون تولید می شود. افراد کمی در دنیا سازِ زامپونیا را می نوازند.

در آمريکاي جنوبي براي ساختن پن فلوت و کوک کردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشک ذرت يا ريگهاي کوچکي که در ته هر نی قرار ميدهند استفاده ميکنند.

سازندگان امروزي پن فلوت به شکل منحنی رومانيايی آن، برای کوک کردن ساز از موم(عموما موم زنبور) استفاده ميکنند و براي اين کار از ابزارهای خاصی استفاده ميکنند. چوب پنبه و دريچه های لاستيکی نيز برای کوک کردن اين ساز به کار ميروند که استفاده از آنها سريعتر و ساده تر است.

پن فلوت با افقی دميدن در نوک تيز لبه داخلی سمت باز نيها نواخته ميشود. اين کار مجموعه منظمي از پالسها توليد ميکند که در طول لوله به امواج صوتي تبديل ميشوند. هر ني يا لوله براي نت خاصي کوک شده است که نت ابتدايي ناميده ميشود. با زياد دميدن يا overblowing که به معنای افزايش شدت دميدن و فشردن لبها بر ساز است، نتهايي که فرکانس آنها از نت ابتدايي بالاتر است يا هارمونيک ها توليد ميشوند.

پن فلوت رومانيايی طوری ساخته ميشود که نی ها در يک رديف منحنی در کنار يکديگر قرار ميگيرند. اين حالت به نوازنده امکان ميدهد که تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد.

اين سازها قادر به اجرای انواع نواهای زير و بم هستند که با روش خاصی که مرکب از اريب گرفتن ساز و حرکات فک نوازنده است به وجود می آيند. يک نوازنده ماهر ميتواند در هر ميزان و کليدی بنوازد.

از فروشگاه اینترنتی ما پن فلوت بخرید


خرید پن فلوت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق مادی معنوی این سایت متعلق به آرته موزیک میباشد